בזמן שלא מעט צעירים תוהים ומתחבטים בינם לבים עצמם מה ללכת וללמוד במוסדות האקדמיים הרבים הפרוסים כיום ברחבי הארץ - האם לבחור במקצוע מדעי או עיוני, האם ילמדו מדעי המחשב או משפטים, רפואה או בכלל שיווק - ישנם לא מעט צעירים ששואפים בכיוון מעט אחר ומבקשים לצאת אל שוק העבודה גדול עם תעודת מקצוע ברורה וממוקדת בידם. ישנן דוגמאות שונות ללימודי מקצוע מסוג זה, אחת המועדפות בשנים האחרונות במחוזותינו החמים היא אפשרות לימודי מיזוג אוויר.

למתבוננים מהצד מקצוע מיזוג האוויר נראה לכאורה כמו עוד עבודה סטנדרטית ואפורה, הרי מה ההבדל בעצם בין כל עבודה טכנית ופיזית לבין עבודה וההתמקצעות בתחום מיזוג האוויר? אך המציאות מראה אחרת והשינויים והשיפורים הרבים בתחום הביאו לידי כך שמדובר במקצוע מאוד חשוב ומעניין אשר דורש ידע נרחב בתחומים טכניים רבים. במהלך השנים, בעקבות השיפורים והשינויים המדוברים, ניתן להבחין בעוד ועוד מוסדות בהם נערכים לימודים וקורסים מסודרים בתחום מיזוג האוויר, אשר בסופם יכולים הבוגרים לצאת ולעבוד בחברות שונות בתחום שמייצרות ומרכיבות מערכות מיזוג אוויר, בחברות ומפעלים שמחזיקים צוות טכנאי מיזוג אוויר וכן באופן עצמאי כמובן.

 

רבדי הלימוד השונים בתחום מיזוג האוויר

מרבית הקורסים ללימודי מיזוג אוויר נמשכים מספר חודשים עד כשנה, ובמהלכם התחום מועבר במספר רבדים מרכזיים במקביל ללימודי חשמל ברמה של חשמלאי מעשי. להלן הרבדים:

  1. רובד תיאורטי שעוסק בתחום מערכות מיזוג האוויר לבית, משרד וכן מבנים תעשייתיים מסוגים שונים. במהלך חלק זה לומדים על הטכנולוגיה הרלוונטית ועל מערכות החשמל.
  2. רובד מעשי טכני ובו לומדים להכיר את המערכות השונות מקרוב – על מאפייני העבודה של מערכות המיזוג השונות, ההבדלים בין כל סוגי המזגנים הקיימים, התמודדות עם בעיות טכניות, תקלות נפוצות ועוד. הרעיון המרכזי הוא לאפשר כמובן לתלמידים ללמוד ביסודיות על כל המאפיינים, התרחישים והמרכיבים של כל סוג מזגן אפשרי על מנת שיהיו בקיאים בצורה הטובה ביותר שניתן.
  3. רובד נוסף הוא העבודה מעשית בכל אחד מהנושאים שנלמדים במסגרת הקורס, כשהמטרה היא לראות כיצד התלמידים עובדים בתנאי לחץ וכיצד הם פותרים בעיות שונות במערכת. זה נכון לגבי מערכות מיזוג של חדר בודד, מערכות מיזוג עם הפשרה בגז, עבודה עם מערכות קירור וחימום, התקנת מזגנים, שימוש במנועי חשמל, איתור תקלות, תיקונים בצנרת, ניקוי וטעינת מערכות ועוד.

 

לימודי מיזוג אוויר נלמדים במסגרת כיתות שיש בהן את כל הכלים והחומרים הנדרשים בשביל לתרגל עבודה כמו בתנאי אמת. במהלך הלימודים התלמידים יעברו מבחנים שונים ובסיומם, במידה ויצלחו את הלימודים, יקבלו תעודה שתאפשר להם לעסוק בתחום. יש להדגיש מי מביניהם שירצה גם להוציא רישיון חשמלאי מעשי, יצטרך להוסיף שעות נוספות על גבי השעות הקיימות של הלימודים לצורך השלמתם לתחום זה.

 

תגיות: