שינויי האקלים כבר מזמן אינם רק נושא לדיון פילוסופי. כולם עדים, מעונה לעונה, לאין ספור הוכחות "בשטח" שמזג האוויר העולמי עובר טלטלה; העיתונים מדווחים על שיאים חדשים מדי יום: חום קיצוני, שריפות ענק, עצירות גשמים ובצורת, שיטפונות, טייפונים, קור קיצוני - אם זה לא מצביע על אי יציבות אקלימית, אז מה זה כן?

גם בישראל מרגישים את השינוי - משנת 1988 ואילך, צריכת החשמל בקיץ עברה את הצריכה החורפית לצורכי חימום. צריכת החשמל עקב השימוש במזגנים אחראית כיום לכמעט  45% מכלל צריכת החשמל במדינה!

מובן שמיזוג אוויר אינו הבעיה, אלא הפתרון. שינויי האקלים יצרו מצב חדש. אנו עדים לתחילתו, אבל לא יכולים אפילו לדמיין את סופו.

יותר ויותר אנשים וגופים בכל רחבי העולם נעשים מודעים לתופעת שינוי האקלים. מאמצים רבים ננקטים ברמות השונות: לאומיות, עירוניות, אזוריות ועוד בניסיון להתארגן לקראתה.

הערים הגדולות מהוות, עקב צפיפות אוכלוסייה, שירותים ותעשייה, מעין "איי חום". אם לוקחים בחשבון שיותר ממחצית תושבי כדור הארץ מתגוררים בערים, ושהמספר הזה יגיע לשני שליש (!) עד שנת 2030, ברור מדוע הנושא מעסיק  מנהיגים, ראשי ערים, פעילי איכות סביבה ואזרחים מן השורה.

רעיונות רבים נזרקים לזירה בתור פתרונות. חלקם ישימים, חלקם בלתי-ישימים בעליל; חלקם פתרונות לטווח קצר, חלקם לטווח ארוך; חלקם רגולטוריים - למשל חיוב קבלנים לבנות בתים עם קירות מבודדים, לסלול מדרכות מחזירות אור ולהפוך את הגגות של הבניינים לגגות ירוקים - וחלקם ממש "מדע בדיוני" כמו להעביר מפעלים וקניונים אל מתחת לאדמה.

ובפן האישי

עד שכל זה יקרה, ועד שהרעיונות היצירתיים הללו ייבחנו, יתוקצבו, ויופעלו הלכה למעשה, כל אדם צריך להתמודד עם הבעיה ברמת חיי היומיום. בינתיים, כל בית וכל דירה צריכים למצוא פתרון של מיזוג אוויר.

בתחום הזה, כמו שיודעים טכנאי מזגנים, ישנם פתרונות חדשניים יעילים מאוד. המזגנים המודרנים לסוגיהם הם יעילים, שקטים וחסכוניים הרבה יותר ממזגני הדורות הקודמים. הנדסת המזגנים, יחד עם עיצוב המזגנים, עשו צעדים גדולים קדימה תוך התחשבות בדרישות החדשות של זמננו מן הפן האקולוגי, החסכוני, העיצובי ועוד.

לקוחות כיום נהנים ממגוון רחב ביותר של אפשרויות התאמה לבית. אבל, דווקא בגלל התחכום והמורכבות של המזגנים החדשים, חשוב שהתקנת מזגן תיעשה רק בעזרת טכנאי מיומן. בגלל ריבוי האפשרויות, מומלץ להתייעץ מומחה, וכדי שיהיה יעיל - להתקין רק עם בעל מקצוע.

לסיכום

חורף, קיץ - לא משנה; כולנו מרגישים את שינויי האקלים. הם הולכים להשפיע על תחומים רבים - החל מאספקת מזון, דרך חשבון החשמל ומחירי הטיסות, ועד להתפשטות מחלות.

מאחר ומזגנים ואמצעי קירור אחרים הינם חובה בכל בית, ממש כמו מכונת כביסה, תנור, מקרר ועוד, חשוב לוודא שהם מותקנים ומתוחזקים לקראת שינויי האקלים. הדרישה לטכנאי מיזוג וקירור מקצועיים רק תלך ותתרחב בכל כיוון.

 

 

תגיות: