במהלך שלושה ימים בספטמבר 2015 הפתיע את המדינה סופת חול שהגיע מארצות ערב. היא כיסתה את כל המדינה וכך רמת זיהום האוויר עלתה בעשרות אם לא מאות אחוזים. בכלי התקשורת הומלץ לאנשים החולים במחלות הקשורות לדרכי נשימה להישאר בבית. נכון, מדובר בתופעת טבע שאין לאדם שליטה בה, אך בכל זאת, בני האדם עלולים להיות אחראים לזיהום אוויר מסוג זה אם לא דרך סופות חול, אז דרך אמצעים אחרים. על מנת למזער את נזקי זיהום האוויר, נקבע בישראל חוק אוויר נקי.

הכל החל מהמפרץ

החוק, אשר אושר בכנסת בקיץ 2008 בידי 38 חברי כנסת, ללא כל נמנעים או מתנגדים לחוק, הוא אחד מהחוקים החשובים ביותר בתחום איכות הסביבה בארץ ישראל. החוק קודם בידי חברי ארגון "מגמה ירוקה" וכן בידי חברי עמותת "אדם טבע ודין".

אחד הגורמים שזירזו את החקיקה של חוק אוויר נקי היה המצב במפרץ חיפה שנחשב לאזור עם זיהום אוויר מאוד גבוה. המחקרים הוכיחו שכמות האנשים החולים בסרטן באזור זה היא גבוהה מהרגיל, ושמספר החולים עולה מידי שנה. כחברה אין לנו את הפריבילגיה לצפות שבעלי מפעלים יקדישו זמן ומחשבה על חשבונם כדי לשמור על בריאות התושבים. מסיבה זו חוקקו את החוק, אשר מחייב אותם לעשות זאת. חוק זה מתחשב בציבור ושומר על איכות הסביבה.

אז מה בעצם נקבע במסגרת חוק אוויר נקי?

·         קביעת גבול זיהום מרבי שאותו עשו לעבור בשום פנים ואופן.

·         אזהרת הציבור במקרה של התקרבות. עד היום הציבור לא הוזהר.

·         שימוש באמצעים טכנולוגיים מדעיים מתקדמים למניעת זיהום. כל מפעל חייב להיות בעל היתר פליטה. יש לחדש את ההיתר בסוף כל 7 שנים וזה אומר שהמפעלים יהיו נתונים ליותר בדיקות ויותר ביקורות.

·         רשויות מקומיות קיבלו סמכות לבצע מהלכים שיפחיתו את זיהום האוויר.

אכיפת החוק

כאמור, מפעל שלא יתאים את עצמו לחוק האוויר הנקי, יספוג עונשים כבדים – הקנסות הכספיים יכולים להגיע לסכומים של מעל מיליון שקלים.  

על סקטורים שונים הוטלו תעריכי יעד שונים לביצוע ההתאמה, כל עוד שהם יצליחו לעמוד בכך מבחינה כלכלית. הימים בהם מפעלים זיהמו את האוויר ללא כל התחשבות בתושבים יגיעו לקץ מוחלט בקרוב. העונשים על מי שעובר על החוק כוללים לא רק קנסות כספיים גבוהים, אלא יכולים לכלול במקרה מסוים גם תקופת מאסר של עד שלוש שנים. כמו כן, גם לתושבים עצמם ניתנת האפשרות להגיש תביעה, מה שהופך כל אחד ואחד מאתנו לגורם אכיפה במידה זו או אחרת.

תגיות: